Polish

Zakończenie

Teraz, kiedy ukończyliśmy ten moduł, zapewne chciałbyś się dowiedzieć, jak się kończy historia Heleny…

Tak naprawdę, jak dowiedziałeś się w tym module, zakończenie tej i podobnych historii w pewnym stopniu zależy od postawy dorosłych w otoczeniu dziecka. Kliknij na każdą z wersji, a dowiesz się, w jaki sposób różne strategie zmieniają zakończenie tej historii.

Jakie wybrałbyś zakończenie historii Heleny? Czy czujesz się bardziej przygotowany, aby zmierzyć się z taką sytuacją? Porozmawiaj z innymi w Twojej szkole i znajdź potrzebne zasoby, tak aby historia dziecka z Twojej klasy, które może doświadczać czegoś podobnego, zakończyła się najlepiej, jak to możliwe. Pamiętaj: BRAK DZIAŁANIA to BRAK OCHRONY.

PODSUMOWANIE

Życie ofiary wykorzystywania seksualnego może się diametralnie zmienić dzięki działaniom jej nauczycieli. Mamy nadzieję, że po ukończeniu tego modułu znasz rodzaje wiktymizacji seksualnej, które mogą być doświadczane w dzieciństwie, i wiesz, jak często występuje ów problem. Mamy również nadzieję, że będziesz umiał chronić swoich uczniów – teraz, kiedy masz więcej narzędzi, aby wykrywać potencjalne przypadki wykorzystywania, wiesz, jakie działania możesz podjąć w wypadku ujawnienia lub podejrzenia wykorzystywania seksualnego dziecka, i poznałeś kilka propozycji działań profilaktycznych. Twoi uczniowie Ci za to podziękują!