-
Wiktymizacja Seksualna
Proszę pamiętać, że obecny kurs jest wprowadzający. Został zaprojektowany dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych w Europie pracujących z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie przemocy wobec dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się o bardziej specjalistycznych lub zaawansowanych kursach dla innych typów specjalistów, kontekstów lub studentów, zapoznaj się z dodatkowymi zasobami zaproponowanymi na końcu kursu.
- Wprowadzenie
- Prawdziwa historia
- Definicja
- Częstość występowania
- Wskaźniki
- Co możesz zrobić w reakcji na wykorzystywanie seksualne dzieci?
- Co możesz zrobić, gdy podejrzewasz wykorzystywanie seksualne dziecka?
- Jaka jest procedura w Twoim kraju?
- Profilaktyka
- Sprawdzenie wiadomości
- Zakończenie
- Bibliografia
-
Krzywdzenie Fizyczne I Emocjonalne
-
Przemoc Rówieśnicza
- Wprowadzenie
- Historia Danny’ego
- Czym jest przemoc rówieśnicza?
- Cyberprzemoc
- Inne Formy Przemocy Rówieśniczej
- Częstość występowania przemocy rówieśniczej
- Skutki przemocy rówieśniczej
- Sygnały ostrzegawcze
- Co robić po odkryciu przemocy rówieśniczej?
- Zapobieganie przemocy rówieśniczej
- Podsumowanie
- Ocena wiedzy
- Bibliografia
-
Rezyliencja
-
Certyfikat
-
Dodatkowe Zasoby
Co robić po odkryciu przemocy rówieśniczej?
Problemy przemocy rówieśniczej w szkole i online mogą być bardzo złożone i często wymagają zintegrowanej interwencji różnych specjalistów. Nauczyciele mogą jednak na co dzień pomagać uczniom poczuć się lepiej i bezpieczniej w szkole. Niezależnie od tego, jaki jest duży lub niewielki – Twój wkład się liczy!
Nie ma łatwych rozwiązań w konfrontacji z epizodami przemocy rówieśniczej, ale każdy może odegrać pewną rolę w działaniu na rzecz pozytywnych zmian w swojej szkole poprzez aktywne reagowanie na bullying i promowanie stosowania skutecznych praktyk edukacyjnych. Te praktyki można wdrażać na różnych poziomach: całej szkoły, klasy szkolnej, poszczególnych uczniów i rodziny (Slee, 2016; Smith, 2020).
Ćwiczenie Refleksyjne
Posiadanie “sojuszników” może być pomocne w skutecznej interwencji i pomocy uczniowi, który doświadcza przemocy rówieśniczej. Z kim w Twojej szkole mógłbyś porozmawiać o tym, jak zmienić sytuację? Pomyśl o jednej albo dwóch osobach, do których chciałbyś się zwrócić. Jak mógłbyś zaprosić je do współpracy, aby zwiększyć ich motywację?